«Лейтмотив цього ювілейного року – подяка Богові за наших попередників. За патріарха Йосифа Сліпого та його співробітників, за те, що він створив такий потужний духовний та інтелектуальний осередок, щоби зберегти в Римі нашу єдність, – каже отець. – Йосиф Сліпий, будучи звільненим зі сибірського полону, не міг повернутися в Україну. І будує в Римі цей собор – третю Софію як прокатедру УГКЦ – храм, який збирає у розсіянні сущих, місце молитви, віри і думки… Це його духовне дітище, яке він збудував, будучи вільним, але на чужині…».
Собор Святої Софії – одна із трьох українських церков у Римі, найбільша і найпотужніша. Це – ректоральна церква, оскільки перебуває на території латинської парафії, проте має повноцінну автономію від римського кардинала. Нещодавно закінчено черговий етап великої реставрації собору, який є пам’яткою культури, архітектури й мистецтва, зокрема відреставровано цінні мозаїки Святослава Гординського та іконостас роботи Ювеналія Мокрицького, проведено значні роботи для збереження й укріплення фасаду собору.
Отець Марко Семеген розповів про програму відзначання ювілейного року собору Святої Софії у Римі за участі Блаженнішого Святослава, Синоду УГКЦ, отців Церкви. Планується велика проща паломників з України на ці торжества.
28 серпня, у празник Успіння Пресвятої Богородиці, розпочнеться форум за участі членів товариства «Свята Софія», паломників; семінаристи Львівської духовної семінарії співатимуть на Літургії; запланована аудієнція із Блаженнішим.
29 серпня відбудеться Літургія на гробі священномученика Йосафата на престолі святого Василія Великого в базиліці Святого Петра – головній святині католицького світу.
30 серпня відбудеться ще одна визначна Літургія – вперше за багато років, у базиліці Святого Климента, четвертого Папи Римського.
«Це – символічний і знаковий момент, оскільки постать святого Климента пов’язана з Україною, – пояснює о. Марко. – Це перший історичний християнський місіонер, який проповідував Євангеліє на теренах України і загинув на Кримському півострові. Його мощі шукали й знайшли Кирило та Мефодій, частку їх передано до Рима…».
31 серпня, у суботу, собор Святої Софії і Музей патріарха Йосифа будуть відкриті для паломників. Пополудні відбудеться презентація книги Морріса Веста «Черивики рибалки» в українському перекладі – художній життєпис патріарха Йосифа Сліпого. За цією книгою у 1968 році був знятий художній фільм. Увечері відбудеться Велика архиєрейська вечірня за участі Блаженнішого Святослава і демонстрація документального фільму Олени Мошинської «Блаженніший» – другої частини дилогії про патріарха Йосифа.
У неділю, 1 вересня, о 10.00 відбудеться Божественна Літургія за участі Блаженнішого Святослава та всіх членів Синоду УГКЦ. По закінченні – освячення ювілейного хреста у дворі собору. Символічно, що хрест виготовлено у Львові, з українського білого каменя і привезено з духовної батьківщини партіарха Йосифа. По закінченні – святочні академії, хоровий концерт тощо. Також виступатиме оркестр Львівської духовної семінарії, засновником якої був патріарх Йосиф.
Повінстю стрім програми можна подивитися тут: