УКРАЇНСЬКА ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА

Мирослав Маринович зібрав повний зал слухачів в Університеті Нотр-Дам у США на лекції про віру в комуністичній та посткомуністичній Європі

24.09.2021 12:44
ГОЛОСУЮ! рейтинг ugcc.tv
0
Проректор УКУ Мирослав Маринович, дисидент, правозахисник, член-засновник Української Гельсінської групи, під час робочого візиту до США прочитав лекцію в Університеті Нотр-Дам (University of Notre Dame du Lac) на тему «Віра в комуністичній та посткомуністичній Європі».

Чимало людей прийшло на зустріч з Мирославом Мариновичем у Інституті європейських досліджень імені Нановича  (Nanovic Institute for European Studies). Під час лекції він поділився власним досвідом переживання репресій проти Церкви та її становлення після розпаду комунізму.

На початку директор Інституту Нановича Клеменс Седмак, представляючи лектора, зазначив, що Мирослав Маринович є колишнім політв'язнем ГУЛАГу (управління виправно-трудових таборів і трудових поселень НКВС у СРСР. – Ред.), який, маючи незламний дух, залишається сильним моральним авторитетом для багатьох українців. За словами Клеменса Седмака, міцний духовний фундамент Мариновича відображений у його книзі  «Всесвіт за колючим дротом», де автор ділиться спогадами про 10-ліття ув’язнення в концтаборі. Книга цього року вийшла англійською мовою

Свою лекцію Мирослав Маринович розпочав із роздумів про те, як багато подій історії України протягом ХХ століття розгорнулися на його очах. Він поділився спогадами про свого діда, греко-католицького священника, якого радянська влада не раз увʼязнювала під час післявоєнних репресій проти Української Греко-Католицької Церкви. Згадав і про одногрупника, якого захищав через те, що адміністрація університету намагалася покарати його за шлюб у церкві, і про строгу заборону будь-якого віросповідання під час свого ув’язнення впродовж 1970-1980-х років у трудовому таборі.

«Ці утиски, – зазначив Мирослав Маринович, – на щастя, тепер припинилися. За 30 років незалежності України я мав змогу пересвідчитися, як утверджувалася свобода віросповідання, що залишається одним із найбільших досягнень української демократії. Я був свідком багатьох “сальто” в релігійній історії моєї землі. З релігійної точки зору, комунізм був величезною “мутацією людського духу”. Коли комунізм увірвався в наше суспільство, люди змушені були підкоритися не Богові-Творцеві, а безбожному земному царю – Леніну. Так було колись, коли люди приклонялися перед кесарем, а не істинним Богом. І ця “квазірелігійність” підірвала духовний гомеостаз (стан рівноваги. – Ред.) людства».

Щоб проілюструвати утвердження «комуністичної віри» лектор поділився спогадами зі свого судового процесу, в якому суддя перервав його спробу цитувати Володимира Леніна, вигукнувши: «Припиніть проголошувати святе ім'я Леніна! Це звучить як святотатство у вашому роті!» 

«Ставши духовним і світським монстром, комунізм перетворив Східну Європу на “Криваві землі” (так їх назвав історик Єльського університету Тімоті Снайдер, автор передмови до англомовного видання книги Мирослава Мариновича) – місце масового знищення, заборони релігії, прийняття насильства та релятивізації моралі», – зазначив Мирослав Маринович. 

Він також розмірковував про власне життя та досвід України, яку розглядали як вікно у Східну Європу за час комунізму та після його занепаду.

Довідка:

У травні 2021 року світ побачив англомовний переклад книги спогадів Мирослава Мариновича «Всесвіт за колючим дротом. Спогади українського радянського дисидента». Англійською книжка має назву «The Universe behind Barbed Wire. Memoirs of a Ukrainian Soviet Dissident». Автором передмови та промоутером англомовного видання став відомий історик Тімоті Снайдер.  Більше читайте за посиланням.

Відділ інформації УКУ


Медіа по темі:

Останні публікації

Популярні